fbpx

Pierwsze spotkanie z terapeutą

Ludzie różnie przeżywają pierwsze spotkanie z terapeutą. Niektórzy czekają na nie z nadzieją, ale też wiele osób denerwuje się, ponieważ nie wiedzą czego mają się spodziewać albo boją co terapeuta o nich pomyśli. Nie ma nic niezwykłego ani dziwnego w takim zdenerwowaniu – tak po prostu my ludzie mamy, że nowa sytuacja czasem wzbudza w nas niepokój.

Jest też dobra wiadomość – nasze integralowe obserwacje pokazują, że kończąc pierwsze spotkanie ponad 90% osób mówi, że czuje ulgę i nadzieję. Warto więc się z tym początkowym niepokojem zmierzyć!

Jak wygląda pierwsze spotkanie? W naszym ośrodku to po prostu rozmowa, która trwa 50-60 minut. Terapeuta zacznie spotkanie od przedstawienia się i pewnie zapyta, czy byłeś/byłaś już kiedyś na takim spotkaniu. Powie też o zasadzie poufności – terapeuta zobowiązany jest dochować tajemnicy zarówno jeśli chodzi o treść rozmowy, jak i Twoje dane osobowe. To podstawa każdej terapii.

Głównym celem pierwszego spotkania jest zebranie wywiadu o Tobie i Twoim problemie aby można było zidentyfikować główne problemy i cele terapii oraz określić jaki rodzaj terapii będzie dla Ciebie najlepszy (a czasem także czy w ogóle terapia jest potrzebna). W związku z tym możesz spodziewać się pytań:

  • Co jest powodem Twojego zgłoszenia się na terapię?
  • Co chcesz dzięki terapii osiągnąć/zmienić?
  • Dlaczego właśnie teraz zgłaszasz się na terapię? Czy Twój problem właśnie się pojawił, nasilił, czy ktoś postawił Ci takie ultimatum?

Oprócz tego terapeuta może Cię również pytać o Twoje wcześniejsze doświadczenia z psychoterapią, ewentualnie o historię Twojego leczenia psychiatrycznego bądź odbyte w przeszłości konsultacje psychologiczne.

Ważnym elementem zbierania wywiadu są również informacje na temat Twojego bieżącego życia:

  • Czy jesteś osobą samotną, czy w związku?
  • Co robisz na co dzień? Pracujesz? Uczysz się? Jesteś bez pracy?
  • Jak wyglądają Twoje relacje z ludźmi? Jak się czujesz wśród ludzi?

Te wszystkie informacje pozwolą terapeucie lepiej zrozumieć nie tylko Twój problem, ale również Twoją bieżącą sytuację.

Pierwsze spotkanie zazwyczaj kończy się podsumowaniem i informacją zwrotną ze strony terapeuty. Możesz dowiedzieć się jak terapeuta rozumie Twoje problemy, jaki rodzaj pomocy jest jego zdaniem dla Ciebie najlepszy, ile w przybliżeniu może trwać terapia itp. Zaproponuje Ci również kontrakt dotyczący tego jak często będziecie się spotykać i czym możecie się na tych spotkaniach zajmować.

Czasem ten proces zbierania wywiadu może przeciągnąć się na kolejne spotkanie czy dwa. To też nic niezwykłego, a wiąże się z tym, że nie zawsze po pierwszym spotkaniu mamy jasny obraz sytuacji.

Ważna rzecz – nie wstydź się pytać! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o terapii bądź o samym terapeucie nie krępuj się i śmiało pytaj. Bo pierwsze spotkanie służy również temu żeby dać Ci możliwość sprawdzenia jak czujesz się z danym terapeutą.

Scroll to Top