fbpx

Psychoterapia - co to i dla kogo?

Masz wrażenie, że problemy cię przytłaczają? Nie jesteś sam. Od 20 proc. do 30 proc. Polaków cierpi z powodu depresji, lęków, zaburzeń odżywiania, drażliwości. Wiele osób potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z poważnymi chorobami, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby. Inni stale wchodzą w toksyczne związki, nie radzą sobie ze stresem albo z jakiegoś powodu czują się nieszczęśliwi, niespełnieni, mało wartościowi. W radzeniu sobie z podobnymi problemami pomaga psychoterapia.

Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat terapii (kliknij na pytania aby przeczytać więcej):

Psychoterapia pomaga ludziom w różnym wieku wieść szczęśliwsze, zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Praca w czasie sesji terapeutycznych opiera się głównie na rozmowie, ale ta rozmowa bardzo różni się od tych, jakie prowadzisz na co dzień ze znajomymi czy przyjaciółmi. Psychoterapeuta stosuje naukowo sprawdzone procedury, dzięki którym będziesz mógł rozwinąć zdrowsze i bardziej korzystne sposoby myślenia i zachowania.

Psychoterapia jest oparta na współpracy pomiędzy terapeutą i pacjentem/klientem. Terapeuta da ci wsparcie i nie będzie cię oceniał – to stwarza warunki do tego, aby otwarcie mówić o sobie i swoich problemach. Nieoceniająca i akceptująca postawa terapeuty pomoże wspólnie pracować nad zidentyfikowaniem i zmianą pewnych schematów myślenia i zachowania, które nie pozwalają ci czuć się tak, jak chcesz się czuć i powstrzymują cię od realizowania swojego potencjału.

Podczas terapii nie tylko rozwiążesz problemy, które cię na nią sprowadziły, ale również nauczysz się nowych umiejętności, które pozwolą ci lepiej radzić sobie z możliwymi trudnościami w przyszłości.

Wokół psychoterapii narosło wiele mitów więc to zrozumiałe, że możesz nie być pewien, czy jest to droga dla Ciebie.

Na terapię warto się zgłosić jeśli:

  • czujesz przygnębienie, smutek, nie umiesz cieszyć się życiem;
  • często przeżywasz napięcie, niepokój lub lęk;
  • nie panujesz nad jedzeniem: masz napady objadania się, prowokujesz wymioty albo nadmiernie się odchudzasz;
  • nie radzisz sobie z codziennymi sprawami;
  • czujesz, że tkwisz w miejscu i nie możesz ruszyć naprzód;
  • masz trudności w relacjach ze partnerem, znajomymi lub rodzicami;
  • ciągle powtarzasz te same błędy…

…i zawsze wtedy, gdy chcesz zrozumieć własne uczucia i przeżycia, odkryć swoje potrzeby i mocne strony, nauczyć się lepiej radzić sobie z problemami.

Terapia bardzo pomaga osobom, które były lub są ofiarami przemocy, przechodzą trudny moment w życiu, pochodzą z domu, w którym panował emocjonalny chłód lub jedno z rodziców nadmiernie piło, a także tym, którzy przeżyli inne trudne doświadczenia, które mają niekorzystny wpływ na ich obecne funkcjonowanie.

Choć w niektórych nurtach psychoterapii (np. w terapii poznawczo-behawioralnej) istnieje pewien zbiór standardowych procedur leczenia poszczególnych zaburzeń (np. depresji czy lęku napadowego), w większości przypadków nie można ustalić uniwersalnego programu terapii. Sytuacja każdego pacjenta/klienta jest inna, każdy ma inną historię, inne doświadczenia i każdy potrzebuje innego czasu na wdrożenie nowych umiejętności w życie. Dlatego trudno na początku ustalić, jak długo będzie trwała terapia. Można to określić w przybliżeniu (np. poznawczo-behawioralna terapia bulimii trwa 20-30 tygodni), jednak często w trakcie pracy nad jednym tematem, ujawniają się następne i wówczas terapeuta wspólnie z pacjentem może podjąć decyzję o pracy nad kolejnymi celami i wydłużyć terapię.

Gdy okazuje się, że problemem są zaburzenia osobowości potrzeba co najmniej roku do kilku lat. Bywa też i tak, że poprawa następuje szybciej, niż można by się tego spodziewać. Dlatego na pytanie ile trwa psychoterapia, odpowiedź brzmi: od kilku tygodni do kilku lat.

Istnieje kilka nurtów psychoterapii – m.in. terapia poznawczo-behawioralna i terapia schematu – które pomagają radzić sobie z problemami, odkrywać swoją siłę, rozwijać się.

Scroll to Top